Po raz pierwszy w ramach 23. Poznań Maratonu odbędzie się rywalizacja o Akademicki Puchar Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka, zmarłego w ubiegłym roku wybitnego biegacza, trenera i działacza sportowego.
W klasyfikacji Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka mogą brać studenci do 30 roku życia, uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze szkół doktorskich oraz etatowi pracownicy uczelni wyższych. Na zwyciężczynię i zwycięzcę klasyfikacji czeka nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. złotych.
Osoby, które spełniają kryteria i chcą dołączyć do tej klasyfikacji podczas zapisywania się na 23. Poznań Maraton powinny zaznaczyć widoczną w formularzu zgłoszeniowym opcję „Akademicki Puchar Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka”. Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem klasyfikacji. Organizatorem Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie jest Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu.
O patronie
Janusz Grzeszczuk był doskonale znany w środowisku lekkoatletycznym przez ponad 60 lat. W 1965 roku w barwach poznańskiego AZS-u zdobył mistrzostwo Polski w biegu na 800 metrów. Wielokrotnie reprezentował Polskę na licznych imprezach międzynarodowych. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem klubu AZS Poznań oraz młodzieżowej i juniorskiej reprezentacji Polski. Wśród jego wychowanków byli medaliści mistrzostw kraju i Europy.
W kolejnych latach już jako amator i propagator biegania startował w najważniejszych biegach maratońskich na pięciu kontynentach. Ukończył między innymi maratony w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Berlinie, Londynie, Atenach, Sidney, Buenos Aires, a także supermaraton Dwóch Oceanów w Kapsztadzie.
Patron Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie miał wielki wkład w rozwój sportowy i promowanie Poznania, a przede wszystkim aktywnego trybu życia. Przez wiele lat był nauczycielem akademickim, kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego i Sportu poznańskiej Akademii Ekonomicznej, a także członkiem Zarządu Środowiskowego AZS Poznań oraz władz centralnych Akademickiego Związku Sportowego.
Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność propagującą sport i bieganie wśród tysięcy amatorów ruchu na świeżym powietrzu, których niestrudzenie motywował do prowadzenia zdrowego trybu życia. Po sukcesach w organizowanych przez niego w latach osiemdziesiątych XX wieku Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych oraz odbywających się w 1990 roku Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych na poznańskiej Woli zainicjował cykl międzynarodowych imprez nad Jeziorem Maltańskim. Był w Poznaniu prekursorem biegowych imprez masowych, w których uczestniczyły tysiące amatorów w wieku od szkolnego przez akademicki po senioralny. Obok początkujących biegaczy na starcie pojawiali się zawodnicy z kilkudziesięciu krajów, często znakomici sportowcy, a gośćmi honorowymi były wybitne osobowości sportu i mistrzowie olimpijscy.
Działalność Janusza Grzeszczuka, członka honorowego Akademickiego Związku Sportowego doceniano na szczeblu krajowym i regionalnym. Został między innymi odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 100-Lecia Niepodległości oraz Medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. W 2017 roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyróżnił go nagrodą „Sportowa osobowość roku”, a następnie Prezydent Poznania tytułem „Superseniora poznańskiego sportu”.
Patron I Akademickiego Pucharu Polski odszedł w 2023 roku w wieku 83 lat. W 2024 roku władze Poznania przychyliły się do propozycji poznańskiego AZS-u oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, aby jedną z idei uczczenia pamięci wybitnego sportowca było zorganizowanie akademickiej rywalizacji w maratonie, która będzie się odbywać podczas sztandarowej imprezy biegowej w naszym mieście.