Trening w wysokich temperaturach

Żar leje się z nieba, a Ty zaraz przygotowujesz się do ważnego dla Ciebie startu. Jak trenować jak temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza!

Treningi i starty w lecie nie należą do najłatwiejszych, musisz zaplanować najmniejszy szczegół. Tutaj łatwo o odwodnienie organizmu, przegrzanie lub nawet udar. Łap kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę. Podejdź do tego rozważnie i nie lekceważ żadnego punktu!

1. Nawodnienie

Podczas treningu jak i startu musisz koniecznie dbać o to, aby cały czas uzupełniać płyny oraz elektrolity. Odwodnienie może mieć katastrofalne skutki dla naszego organizmu. Automatycznie spada nam wydolność fizyczna, funkcjonowanie układu pokarmowego, a nawet upośledzenie funkcji umysłowych (np. funkcje poznawcze). Musisz pamiętać, ze samo pragnienie nie jest oznaką odwodnienia, musisz świadomie spożywać płyny podczas startu w punktach odżywczych lub sam się zaopatrzyć w bidon z wodą lub izotonikiem. Jeśli startujesz dłuższe dystanse warto przeanalizować skład izotoników i żeli. Na treningach i zawodach tracimy sporo elektrolitów dlatego należy je cały czas uzupełniać. Zadbaj, aby zawierały m.in. magnez, potas i sód.

2. Ubiór

Zwróć uwagę na strój sportowy. Musi on być przewiewny, luźny, wygodny, aby mokry nie kleił się do ciała. Unikaj ciemnych kolorów, ponieważ pochłaniają one światło słoneczne i temperatura Twojego ciała będzie jeszcze szybciej rosła, co grozi przegrzaniem. Pamiętaj o nakryciu głowy, najlepsza będzie czapeczka z daszkiem wykonana z przewiewnej siateczki. Bardzo ważną rzeczą jest stosowanie filtrów, wybieraj te z wysokim SPF 30-50 oraz dobrze, aby był wodoodporny. Zastosuj go minimum 30 minut przed wyjściem na trening lub start.

3. Chłodzenie

Jeśli masz taką możliwość podczas treningu jak i startu to korzystaj z tego! Polewaj się wodą. Schładzaj kark i ciało, aby przyspieszyć proces termoregulacji. Przy czym uważaj, a by nie przemoczyć butów, bo w konsekwencji może to skończyć się obtarciami i odciskami.

4. Mierz siły na zamiary

Im wyższa temperatura powietrza tym ciężej pokonać dystans z dobrym wynikiem. Kiedy temperatura ciała rośnie wraz z nim wzrasta tętno i ciśnienie krwi. Następuje termoregulacja, czyli nasz organizm wytwarza pot w celu schłodzenia. Kiedy nie dostarczymy odpowiedniej ilości płynów, krew robi się gęstsza co może doprowadzić do zakrzepu, a zakłócenie procesu termoregulacji może skutkować udarem słonecznym. Jak widzisz czynności życiowe człowieka są bardzo utrudnione w takich warunkach, dlatego wydolność naszego organizmu automatycznie spada. Dlatego nie miej wyrzutów sumienia jeśli zrobisz trening poniżej założeń lub na start założysz sobie dużo gorszy czas od „życiówki” – im cieplej tym zrób sobie większy „narzut” . Złe rozplanowanie długiego treningu lub startu może skutkować nawet nieukończeniem go.

5. Adaptacja organizmu

Tak jest to możliwe! Nasz organizm ma niesamowite zdolności. Pod warunkiem, że robimy to z głową. Nie bój się robić treningów na słońcu, dbając o ich sukcesywność. Oczywiście zastosuj się do punktów powyżej. Bardzo często amatorzy trenują przed – bardzo rano lub po pracy- wieczorem kiedy jest już chłodno, a jak wiadomo zawody rozgrywane są w ciągu dnia. W konsekwencji dochodzi do szoku. Dlatego zalecamy trenować też w warunkach startowych, aby adaptować powoli organizm do wysokich temperatur i promieni słonecznych :)

Chcesz efektywnie przygotować się do zawodów, oczekujesz wskazówek i cennych rad? Nasi Trenerzy chętnie wesprą Cię w tym gorącym okresie przygotowań jakim jest lato 😊 Taktyka na zawody, dobór odpowiedniego żywienia w trakcie, oraz jeszcze więcej rad jak przeprowadzać adaptacje do warunków panujących na zawodach uzyskasz podczas konsultacji z Trenerem i-Sport który jest do Twojej dyspozycji – www.i-sport.pl

Autor: Sylwia Kocerka
Trenerka i-Sport