PKO Poznań Virtual Run, czyli czas na bieganie w Poznaniu

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 niewątpliwie pokrzyżowała plany wielu organizatorom biegów w roku 2020, w tym również nam.

Z przykrością w lipcu odwołaliśmy organizację tegorocznej edycji Poznań Maratonu przenosząc ją na rok 2021. Nie wyobrażamy sobie jednak października bez aktywności naszych wiernych biegaczy z całej Polski! W związku z tym postanowiliśmy zorganizować dla Was VIRTUAL RUN.

O co chodzi?

PKO Poznań Virtual Run to nowość na poznańskim rynku biegowym. Mając na uwadze aktualny stan epidemiczny w Polsce, a także Wasze bezpieczeństwo, zdecydowaliśmy o organizacji biegu wirtualnego – wirtualnego dla nas, lecz rzeczywistego dla każdego z Was. Ideą jest, by każda osoba, chcąca zmierzyć się z wybranym dystansem miała taką możliwość, a jednocześnie czuła, że nie jest sama i tworzy jedną wielką społeczność.

PKO Poznań Virtual Run odbędzie się 18 października 2020, czyli w dniu, w którym wg pierwotnych ustaleń powinien odbyć się 21. PKO Poznań Maraton im. M. Frankiewicza. W tym dniu wszyscy chętni biegacze wyruszą własnymi ścieżkami we wszystkich zakątkach Polski, a nawet świata, by osiągnąć wspólny cel – dobiec na własną metę i świętować pokonanie zmęczenia, trudów biegu, mimo często niepełnego przygotowania fizycznego spowodowanego sytuacją na świecie. Na przebiegnięcie wybranego dystansu zawodnicy mają całą dobę od g. 00.01 aż do 24.00. Bieg ma charakter indywidualny oraz wirtualny, co oznacza, że zawodnicy nie spotykają się razem na miejscu startu biegu, ale każdy z uczestników biegu pokonuje wybrany przez siebie dystans indywidualnie w wyznaczonym przez siebie terenie. Zawodnik sam ustala, gdzie będzie start i meta jego biegu i czyni to na własną odpowiedzialność.

Jaki dystans mogę pobiec?

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom zawodników dajemy możliwość startu na czterech dystansach tj.:

 • 5 km
 • 10 km
 • Półmaraton (21,097 km)
 • Maraton (42,195 km)

Zawodnik wybrany przez siebie dystans może pokonać na dowolnym terenie, przy zachowaniu dystansu społecznego, zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz GIS. Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, o ile trasa ich biegu przebiega drogami.

Każdy uczestnik PKO Poznań Virtual Run wybrany przez siebie indywidualnie dystans zaznacza w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie marathon.poznan.pl w zakładce Virtual Run / Zgłoszenia. Dystans pokonywany jest biegiem lub marszobiegiem, a w przypadku wózkarzy, dystans należy pokonać na wózku. Każdy uczestnik indywidualnie wyznacza sobie trasę oraz godzinę startu, czas trwania biegu oraz jego zakończenie.

Jaki mam limit czasu?

Uczestników PKO Poznań Virtual Run nie obowiązuje limit czasu, prócz faktu, że bieg musi odbyć się w dniu 18 października 2020 r., w godz. od 00.01 do 24.00.

Czy i jak mój czas będzie liczony?

Każdy uczestnik, by zostać sklasyfikowanym, rejestruje swój bieg pobierając aplikację mobilną PKO Poznań Virtual Run (aplikacja będzie dostępna od 1 października) lub poprzez inne urządzenie rejestrujące (Endomondo, Strava, itp.). Istotne jest, aby zawodnik miał możliwość przesłania zdjęcia ekranu z zarejestrowanym biegiem (tzw. zrzut ekranu) prezentującego bieg z widocznym dystansem i czasem.

Zrzut zdjęcia ekranu musi zawierać informacje takie jak: pokonany dystans, czas i data. Należy go przesłać do dnia 25 października 2020r. do godz. 23.59 za pośrednictwem aplikacji PKO Poznań Virtual Run.

Klasyfikacja generalna i wiekowa odbędzie się się na podstawie czasów netto wszystkich uczestników PKO Poznań Virtual Run.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia na PKO Poznań Virtual Run przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie marathon.poznan.pl w zakładce Virtual Run / Zgłoszenia. Termin zgłoszeń online upływa w dniu 16 października 2020 r. o godz. 20.00. Za zgłoszenie uważa się dostarczenie wypełnionego przez uczestnika formularza zgłoszenia i wpływ na rachunek bankowy Organizatora opłaty startowej.

Jakie są opłaty startowe i za co jest opłata?

Organizator ustala następujące opłaty startowe i formy odbioru pakietów startowych:
Pakiet startowy – 30 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku).

Z odbiorem osobistym w Biurze PKO Poznań Virtual Run

(Pakiety startowe będzie można odbierać w siedzibie POSiR Dział Organizacji Imprez i Marketingu pok. 201, 202, 204/ w terminie 16.11 – 16.12.2020 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00)

 • Pakiet startowy – 45 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal oraz medal odlewany, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku).
 • Pakiet startowy – 65 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku, koszulka techniczna z brandem PKO Poznań Virtual Run).
 • Pakiet startowy – 80 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal oraz medal odlewany, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku, koszulka techniczna z brandem PKO Poznań Virtual Run ).

Odbiór pakietu za pośrednictwem przesyłki kurierskiej na terenie Polski

(Za dodatkową opłatą, która wynosi 12 PLN Organizator dopuszcza również możliwość wysyłki pakietów za pośrednictwem kuriera)

 • Pakiet startowy – 57 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal oraz medal odlewany, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku).
 • Pakiet startowy – 77 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku, koszulka techniczna z brandem PKO Poznań Virtual Run).
 • Pakiet startowy – 92 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal oraz medal odlewany, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku, koszulka techniczna z brandem PKO Poznań Virtual Run).

Odbiór pakietu za pośrednictwem przesyłki kurierskiej poza Polskę

(Za dodatkową opłatą, która wynosi 12 PLN Organizator dopuszcza również możliwość wysyłki pakietów za pośrednictwem kuriera)

 • Pakiet startowy – 90 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal oraz medal odlewany, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku).
 • Pakiet startowy – 110 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku, koszulka techniczna z brandem PKO Poznań Virtual Run).
 • Pakiet startowy – 125 PLN (rejestracja w aplikacji, wirtualny medal oraz medal odlewany, numer startowy i dyplom do samodzielnego wydruku, koszulka techniczna z brandem PKO Poznań Virtual Run).

Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi ani przeniesieniu na inne imprezy organizowane przez Organizatora w kolejnych latach. Zawodnicy, którzy wybiorą pakiety startowe wymagające wysyłki kurierskiej zobowiązani są do wypełniania w formularzu danych do przesyłki. Koszulki oraz medale zostaną wysłane przesyłka kurierską w ciągu miesiąca od dnia zakończenia biegu. W przypadku, gdy zawodnik nie odbierze zaadresowanej paczki i wróci ona do Organizatora, zawodnik w celu ponownej wysyłki zobowiązany jest do pokrycia kosztu kolejnej wysyłki.

Kto może wystartować?

W PKO Poznań Virtual Run prawo startu mają osoby, które najpóźniej w dniu 18 października 2020r. ukończą 18 lat. W biegu udział biorą jedynie biegacze i osoby na wózkach. Organizator nie dopuszcza do udziału w biegu osób na rolkach, wrotkach, deskorolkach, osób z kijami (trekingowymi i Nordic Walking), rowerach oraz innych urządzeniach mechanicznych. Zaleca się by zawodnicy na wózkach posiadali na głowie kask.

Jakie są klasyfikacje?

Przewidujemy kilka klasyfikacji, by każdy znalazł coś dla siebie:

 • Generalna – kobiet, mężczyzn
 • Wiekowa – kobiet i mężczyzn: 18-20, 21 – 30, 31 – 40, 41 – 50, 51 – 60, 61 – 70, 71 i więcej lat (klasyfikacja wiekowa nie dotyczy zawodników na wózkach)
 • Najlepsza poznanianka i najlepszy poznaniak
 • Najstarsza uczestniczka i najstarszy uczestnik
 • Generalna – zawodniczek i zawodników niepełnosprawnych na wózkach z napędem bezpośrednim (wózki aktywne, bez przystawek typu freewheel, eway, itp.), z napędem bezpośrednim (wózki sportowe – rim-push), z napędem pośrednim (handbike, łańcuchowe)
 • Drużynowa
 • Wojewódzka

Jak otrzymam swój wynik?

Nieoficjalne wyniki PKO Poznań Virtual Run będą zamieszczone na stronie biegu bezpośrednio po biegu. Wyniki oficjalne PKO Poznań Virtual Run będą zamieszczane po uzyskaniu zdjęć/zrzutów ekranu przez zawodników w dniu 26 października 2020 r.

Dane uczestników (imię, nazwisko, rok urodzenia, miejscowość, kraj, klub, kategoria wiekowa, drużyna klasyfikowana, czas netto, kraj, płeć) PKO Poznań Virtual Run zostaną zamieszczone w wynikach końcowych biegu na stronie internetowej biegu o ile uczestnik wyrazi na to zgodę. W przypadku braku zgody uczestnika na umieszczenie ww. danych w oficjalnych wynikach umieszczony zostanie wyłącznie numer startowy uczestnika oraz jego czas.

Kto jest organizatorem?

Organizatorem biegu jest Miasto Poznań, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, których siedziba mieści się w Poznaniu przy ul. Spychalskiego 34, 61-553 w pokojach: 201,202, 203, 204.
Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 – 16.00.

Kontakt do Organizatora:
tel. +48 (61) 835 79 17
e-mail: info@marathon.poznan.pl
https://marathon.poznan.pl