Nowe, jubileuszowe 42,195 km

Po medal 20. PKO Poznań Maratonu zawodnicy ruszą nową trasą. Na jej nowy przebieg wpływ mieli sami biegacze. Pomysłów i wariantów na królewski dystans ulicami miasta było mnóstwo, są zatem zmiany, przyjemne niespodzianki i jak zapowiadają biegacze – będą życiówki!

mapa trasyOd 2012 roku miasteczko biegowe Poznań Maratonu znajduje się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Niezmiennie od 7 lat miejscem startu będzie początek ulicy Grunwaldzkiej, upragniona linia mety znajdować się będzie natomiast na znajomym dla uczestników poprzednich edycji Placu Marka. Zmiany w porównaniu do zeszłorocznej trasy dotyczyć będą przede wszystkim kierunku w jakim przemieszczać się będzie fala maratończyków.

W tym roku po raz pierwszy to biegacze mieli realny wpływ na to jakimi ulicami będą pokonywać poszczególne odcinki dystansu maratońskiego. Jako Organizatorom, zależało nam, by zawodnicy brali czynny udział w przygotowaniach do jubileuszowej edycji Poznań Maratonu, bo to ich biegowe święto! Do 5 marca każdy mógł przesłać nam swój projekt trasy. Finalnie wzięliśmy pod uwagę propozycje i sugestie, które najczęściej się powtarzały. Po analizach, rozmowach i drobnych korektach technicznych trasa z pomysłami biegaczy uzyskała aprobatę policji, służb porządkowych i instytucji odpowiedzialnych za organizację ruchu – tłumaczy Łukasz Miadziołko, Dyrektor Poznań Maratonu. Tegoroczna, jubileuszowa pętla ma być zatem dla zawodników ich trasą marzeń!

Świętego Wawrzyńca – szybko i bezboleśnie

Dotąd ta ulica kojarzyła się zawodnikom z katorżniczym, długim podbiegiem przypadającym na 35 km, a więc na 7 km przed metą. Obecnie jest to 12 km nowej trasy, na którym zawodnicy mogą puścić nogi w swobodnym zbiegu.

Sentymentalny powrót

Do 2011 roku Jezioro Maltańskie było sercem poznańskiego Maratonu. To tutaj zaczęła się jego historia. Biegacze darzą to miejsce ogromnym sentymentem – tutaj zlokalizowane były bramy startu i mety 12 pierwszych edycji Poznań Maratonu. W tym roku zawodnicy pobiegną wzdłuż Jeziora Maltańskiego okrążając je praktycznie w całości, złapią oddech i nacieszą oczy pięknymi widokami.

Mniej zakrętów, więcej prostej

Trasy poprzednich edycji złożone były z licznych zakrętów, a także wielu krótkich podbiegów. Obecna, składa się z kilka długich prostych odcinków które, mogą znaczącą wpłynąć na poprawę indywidualnych czasów biegaczy.

Poznański Maraton rozpocznie 6-cio kilometrowa prosta ulicą Grunwaldzką, następnie zawodnicy zawrócą i na wysokości Stadionu Poznań skręcą w lewo do zbiegu na ulicy Św. Wawrzyńca. Po 13 kilometrze biegacze przebiegną przez urokliwy Park Sołacki, al. Wielkopolską, ul. Solną aż do ul. Warszawskiej. Okrążą Jezioro Maltańskie i po łuku ul. Kurlandzkiej wybiegną na końcowy etap trasy prowadzony ul. Hetmańską, Arciszewskiego i Ściegiennego, by z powrotem wbiec na ul. Grunwaldzką, która poprowadzi ich do mety.

profil topograficzny trasy

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z wymogami Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Długodystansowych oraz IAAF dokładny pomiar trasy odbędzie się do 30 sierpnia br. i po tym terminie nastąpi oficjalne ogłoszenie trasy biegu. Do tego czasu w jej przebiegu mogą nastąpić drobne zmiany.

Jubileuszowy 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza odbędzie się 20 października. Na liście startowej jest już blisko 4 tysiące zapisanych zawodników, limit wszystkich biegaczy wynosi 6 tysięcy osób. Do końca czerwca opłata startowa wynosi 140 złotych.

Sponsorem Tytularnym Maratonu jest PKO Bank Polski.

Wykaz ulic 20. PKO Poznań Maraton

 1. Start – Grunwaldzka „pod prąd” do Malwowej, nawrót
 2. Grunwaldzka „pod prąd” do Bułgarskiej
 3. Bułgarska do Polska/Dąbrowskiego z prądem
 4. Św. Wawrzyńca pod prąd do Niestachowskiej
 5. Niestachowska pod prąd lewym skrajnym pasem
 6. Park Sołacki
 7. Małopolska
 8. Al. Wielkopolska pod prąd
 9. Solna
 10. Solna/Małe Garbary aż do Św. Michała pod prąd
 11. przejście na Warszawską z prądem
 12. Krańcowa
 13. Malta (dookoła)
 14. Baraniaka pod prąd
 15. Dymka
 16. Szwedzka
 17. Kurlandzka z prądem
 18. Kurlandzka/Żegrze
 19. w lewo w kierunku Ronda Żegrze
 20. Hetmańska pod prąd, (do Arciszewskiego)
 21. Arciszewskiego pod prąd
 22. Ściegiennego
 23. Dmowskiego
 24. Jugosłowiańska do Grunwaldzkiej
 25. Grunwaldzka pod prąd
 26. Plac Marka MTP